وارد کردن کرمان خراسان دستگیری پلیس آگاهی

وارد کردن: کرمان خراسان دستگیری پلیس آگاهی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است ، آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است

نامزد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعتقاد هست؛ آبروی جریان اصلاح‌طلبی به عملکرد شورای پنجم و شهردار آینده بستگی دارد، از همین رو شهرداری پایتخت کشور عزیزما

معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است ، آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است

آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است/معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است

عبارات مهم : ایران

نامزد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعتقاد هست؛ آبروی جریان اصلاح طلبی به عملکرد شورای پنجم و شهردار آینده بستگی دارد، از همین رو شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به یک مدیر چند وجهی و ملی نیاز دارد که از شاکله اجرایی و توانایی تعامل با تمامی نهادها و مسوولان برخوردار باشد.

محسن مهرعلیزاده در کارنامه خود معاونت مدیر جمهوری و ریاست شرکت تربیت بدنی دولت اصلاحات را دارد و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز در سال ۸۴ بود. او خود جهت انتخابات شورای شهر پنجم نامزد شد، ولی بعد از اعلام لیست نهایی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان انصراف داد و در حال حاضر به عنوان یکی از گزینه های شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد عرصه مسابقه شده است است.گفت وگوی مهرعلیزاده با ایلنا را در زیر بخوانید:

معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است ، آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است

شما به عنوان یکی از گزینه های شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و تبریز مطرح هستید. آیا به شما رسماً هم پیشنهادی شده است است؟

بحث شهرداری تبریز اصلا مطرح نشده ولی در پایتخت کشور عزیزمان ایران اسم من به عنوان یکی از گزینه های شهرداری مطرح است و صحبت هایی نیز با بعضی از اعضای شورا در این باره انجام دادیم و منتظر هستیم تا فرآیند گزینش شهردار به وسیله شورای پنجم شروع شود. مذاکرات تحت تاثیر روابط نزدیک من با شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان٬ از همان ابتدای روشن شدن نتیجه انتخابات شروع شد و در این باره تقریبا با همه ۲۱ منتخب٬ جلساتی برگزار شده است است.

شما از حضور در انتخابات شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انصراف دادید، علت استعفای شما چه بود؟ آیا به بحث شهردار شدن ارتباطی داشت؟

نامزد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعتقاد هست؛ آبروی جریان اصلاح‌طلبی به عملکرد شورای پنجم و شهردار آینده بستگی دارد، از همین رو شهرداری پایتخت کشور عزیزما

من سمت شهرداری را به خاطر ماهیت اجرایش به شورای شهر ترجیح می دهم٬ به همین علت انصراف دادم. هنگامی که اعلام شد نامزدها جهت حضور در لیست امید٬ موظفند میثاق نامه امضا کنند از شرکت در انتخابات شورا انصراف دادم٬ آیا که براساس یکی از بندهای میثاق نامه ای مذکور افراد حاضر در لیست نمی توانند از شورا خارج شوند. در هر حال نشانه من همواره کار اجرایی بود و خروج از شورا٬ به بهای شکستن میثاق نامه غیراخلاقی محسوب می شد و هرگز در زندگی تن به کار غیراخلاقی نخواهم داد.

در جلسات و گفتگوهایی که با اعضای منتخب شورای پنجم داشتید، آیا برنامه مدونی جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران ارائه کردید؟ با توجه به سابقه مدیریتی تان در صحنه اجرایی کشور برنامه شما روی چه اولویت هایی تمرکز دارد؟

از همان سال ۹۲ برنامه مدونی با کمک کارشناسان جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تهیه کردیم، این برنامه با توجه به اولویت های امروز شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به روزرسانی شده است است و به طور خلاصه در اختیار اعضای شورای پنجم قرار گرفت.

این برنامه حول سه اولویت مشخص شکل گرفته هست، اولویت اول توجه به مسایل اجتماعی و فرهنگی است که در پایتخت کشور عزیزمان ایران با آن روبرو هستیم. نخستین توصیه ای که باید روی آن کار شود، انسان محور بودن برنامه های شهرداری هست. به همین جهت هرگونه فعالیتی از ساخت و ساز گرفته تا خدماتی باید با محوریت انسانی شکل بگیرد تا زندگی در پایتخت کشور عزیزمان ایران توام با آرامش باشند. در این برنامه با جزییات به مسایل همچون تکدی گری و کودکان کار پرداخته شده است هست. پایتخت کشور عزیزمان ایران باید از نظر فرهنگی شاخصه های خاصی به خاص در بحث حقوق شهروندی داشته باشد٬ به همین جهت در برنامه مورد نظر نحوه استفاده از سمن هاو چگونگی تامین منابع مالی با جزییات تشریح شده است است.

معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است ، آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است

اولویت دوم برنامه، مساله تامین منابع مالی جهت ادامه پروژه های موجود هست، آیا که در حال حاضر شهرداری بدهی های سنگین به پیمانکاران و بانکها دارد. در برنامه مذکور بار تامین منابع مالی بر دوش مردم و دولت گذاشته نشده هست، آیا که با توجه به شرایط امروز پایتخت کشور عزیزمان ایران نمی توان روی فروش تراکم یا کمک های دولتی به عنوان منبع درآمد حساب کرد. در این راستا راه حل ما همکاری دادن بخش شخصی در پروژه های تفریحی ، فرهنگی و … هست. البته سرمایه گذاران بخش شخصی می توانند؛ داخلی یا خارجی باشند جهت مثال در پروژه های با مقیاس مترو پایتخت کشور عزیزمان ایران می توان از سرمایه خارجی استفاده کرد.

اولویت سوم که در برنامه دیده شدهف حل معضل ترافیک و آلودگی هواست. تراکم ترافیک در طول سال و آلودگی هوا در زمستان زندگی را جهت مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران سخت کرده هست. این معضل راهکار مشخصی از جمله توسعه مترو و سیستم حمل و نقل عمومی دارد که تنها با همکاری بخش شخصی ممکن خواهد شد.

نامزد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعتقاد هست؛ آبروی جریان اصلاح‌طلبی به عملکرد شورای پنجم و شهردار آینده بستگی دارد، از همین رو شهرداری پایتخت کشور عزیزما

با توجه به انتقاداتی که به عملکرد قالیباف٬ به خصوص در حوزه مدیریت منابع مالی و درآمدزایی وجود دارد٬ ارزیابی شما از پرونده ۱۲ ساله او در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟

عملکرد قالیباف در این دوازده سال با نحوه تعامل او با شورای شهر گره خورده هست. قالیباف مجری فعالی هست، ولی عملکرد او دارای چند توصیه قابل توجه هست؛ اولا پروژه های اجرا شده است با نیاز شهر٬ طرح جامع و تفصیلی تطابق ندارند و شاهد وجود اختلاف های فاحش میان طرح های اجرا شده است تفصیلی و جامع هستیم. جای پرسش دارد که این پروژه ها تا چه حد مطالعات اقتصادی و یا پیوست فرهنگی و اجتماعی داشتند٬ فراموش نکنیم ساخت پروژه عمرانی به تنهایی کار دشواری نیست٬ آنچه کار را سخت می کند در نظر گرفتن قوانین، معضلات، طرح های بالادست و اهداف توسعه شهر در طراحی و اجرای پروژه است.

معضل شهرداری وجود فساد در مقیاس گسترده است ، آبروی اصلاحات در گرو عملکرد شهردار آینده است

از سوی دیگر هزینه کرد پروژه های شهرداری از آنچه که در بودجه مشخص شده است زیاد هست. براساس آنچه در کتابچه بودجه سال ۹۶ به وسیله شورای چهارم منتشر شده٬ شهرداری ۲۱ هزار میلیارد تومان بدهی دارد٬ نهادی که بودجه آن به ۱۸ هزار میلیارد می رسد، چگونه ۲۱ هزار میلیارد بدهی اوج آورده است؟ این نشان می دهد مطابق بودجه عمل نکرده و در بعد هزینه انعطاف مورد نیاز اتخاذ نشده است.

با توجه به مواردی که ذکر کردید و با توجه به سابقه مدیریتی خود به نظر شما آیا شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران نتوانسته در پروژه های کلانی همچون پل صدر٬ به بودجه مشخص شده است پایبند باشد؟

وقتی هزینه یک پروژه دوساله٬ از هزار و پانصد میلیارد به ۷ هزار میلیارد می رسد٬ مطمئنا باشید پارامترهای متعددی در آن نقش داشته است٬ هنگامی که پروژه ی که جهت اتمامش ده سال وقت نیاز است را دوساله تمام می کنند تا به انتخابات ریاست جمهوری برسد٬ اوج رفتن هزینه ها غیرقابل اجتناب هست. از سوی دیگر این تعجیل در شروع و آخر یک پروژه موجب انعقاد سریع و بی دقت قراردادها می شود.

شفافیت در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران مطالبه مهم مردم در هنگام رای دادن به لیست امید بود و مردم دلواپس وجود فساد در شهرداری هستند، پرونده املاک نجومی هنوز باز است و وظیفه استخدام های نجومی مشخص نیست؛ نظر شما در این باره چیست؟

آنچه که در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران معضل ایجاد کرده، وجود فساد خرد در مقیاس گسترده هست. وجود فساد کلان در شهرداری به وسیله هیچ کس تایید نشده است٬ فراموش نکنید شهرداری ۶۰ هزار کارمند دارد که از سطوح پایین تا اوج مشمول بر افرادی با سواد و زحمتکش است و اکثریت مدیران میانی شهرداری افراد شریف و قابل احترامی هستند.

راه حل مبارزه با فساد خرد مقیاس هم فقط طراحی ساختاری است که امکان بروز فساد در آن ممکن نباشد. اگر جریان مالی در شهرداری از سوی مردم قابل رصد باشد٬ امکان بروز فساد وجود نخواهد داشت. پیگیری به پرونده های فساد احتمالی در شهرداری هم به عهده سیستمهای بازرسی و دادرسی کشور است.

با توجه به چالش های امروز شهر تهران٬ شهردار آینده باید از چه شاخصه هایی برخوردار باشد؟

شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران یک مدیر چند وجهی نیاز دارد که شاکله اجرایی داشته باشد. جدا از آن باید نود درصد شخصیت شهردار اجرایی باشد٬ باید نگاه سیاسی داشته و متعلق به جناح اصلاح طلب باشد.

شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران باید فردی پاکدست و مدیری درآمدزا باشد که در همه حوزه های عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و غیره تجربه اجرایی داشته باشد. از همه مهمتر شهردار باید یک شخصیت ملی داشته باشد که بتواند با تمامی نهادها و مسوولان تعامل کند، در هر حال نباید فراموش کرد که آبروی اصلاح طلبی به عملکرد این شورا و شهردار آینده بستگی دارد.

آیا رییس دولت اصلاحات تاکنون درخصوص گزینش شهردار اظهارنظری کرده اند؟

تا آنجایی که من اطلاع دارم، ایشان در این باره قاعدتا ورودی نداشته اند. تنها توصیه ایشان توجه به مطالبات مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران از سوی اعضای منتخب شورا و گزینش فردی با وجه ملی به عنوان شهردار است.

واژه های کلیدی: ایران | پروژه | برنامه | شهردار | برنامه | شهرداری | شورای شهر | انتخابات شورای شهر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs