وارد کردن کرمان خراسان دستگیری پلیس آگاهی

وارد کردن: کرمان خراسان دستگیری پلیس آگاهی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تعرفه گمركى واردات نوت بوک از ۱۵ درصد به ۵ درصد كاهش مي‌یابد

قرار است تعرفه واردات گمرکی نوت بوک که با نشانه حمایت از تنها واحد تولیدی در سال ۹۳ به ۱۰درصد و بعد از آن در سال ۹۴ به ۱۵ درصد زیاد کردن يافته بود، به همان تعرف

تعرفه گمركى واردات نوت بوک از ۱۵ درصد به ۵ درصد كاهش مي‌یابد

تعرفه گمركى واردات نوت بوک از ۱۵ درصد به ۵ درصد كاهش مي یابد

عبارات مهم : ایران

قرار است تعرفه واردات گمرکی نوت بوک که با نشانه حمایت از تنها واحد تولیدی در سال ۹۳ به ۱۰درصد و بعد از آن در سال ۹۴ به ۱۵ درصد زیاد کردن يافته بود، به همان تعرفه قبلی یعنی ۵ درصدی بازگردد..

به گزارش فارس، یک تولیدکننده نوت بوک در کشور عزیزمان ایران مدعی موافقت دولت با کم کردن تعرفه واردات نوت بوک از ۱۵ درصد به ۵ درصد شد.

حسین مقدم گفت: ۴ سال پیش زمانی که صحبت از تولید نوت بوک در کشور عزیزمان ایران شد، همگان تصور می کردند این صرفا یک ادعای بی اساس هست. ولی بعد از گذشت اندکی و ورود نخستین نوت بوک های تولید داخل به بازار، این ادعا به واقعیت بدل شد. طبق قوانین جاری کشور و به منظور حمایت از تولیدات داخلی، تعرفه گمرکى کالاهای وارداتی اى که مشابه آن در کشور عزیزمان ایران تولید شود، زیاد کردن می یابد. این اتفاق بعد از راه اندازی خط تولید نوت بوک در داخل کشور، جهت این کالا نیز رخ داد. ولی زیاد کردن تعرفه واردات این کالا عوض کردن چندانی در قیمت نوت بوک هاى وارداتی در بازار ایجاد نکرد.

وی ادامه داد: به گفته رییس اتحادیه فناوران رایانه با توجه به کم اظهاری ۴۰درصدی واردکنندگان این گروه کالایی در گمرک که قیمت نوت بوک های میان رده را حدود ۲۱۰ دلار اعلام می کنند، تعرفه زیاد کردن یافته عوض کردن چندانی در ارزش نهایی کالا جهت مصرف کننده نداشته. زیاد کردن تعرفه در آن بازه زمانی چیزی حدود ۸۰ تا ۱۵۰ هزارتومان به قیمت نوت بوک در بازار افزود.

به گفته وی، این امر موجب حمایت از تولید نشد و تولید کننده هم ناچار بود قطعات مهم همچون ماژول ال سی دی، پردازنده، رم، مادربرد و هارد را با همان تعرفه زیاد کردن یافته وارد کند. درحالی که هر کارشناس آى تى اى میداند که تولید این قطعات فقط در چند کارخانه انگشت شمار در دنیا صورت مى گیرد.حتی کارخانه اى مثل اپل نیز بسیاری از این قطعات را به صورت سفارشی به وسیله دیگر کمپانی ها تولید می کند.

وی گفت: مورد نیاز به توضیح است که طبق اصل ۲ الف قانون گمرک کشور، تعرفه واردات قطعات مهم کالای کامل، برابر با تعرفه مصوب واردات همان کالاست. به این ترتیب تولید کالایی مثل نوت بوک که بخش مهم قطعات آن به علت عدم امکان تولید در داخل، باید CKD وارد شود، عملا صرفه اقتصادی جهت تولید کننده نداشته است.

وی ادامه داد: بعد از ۴ سال کش مکش های میان تنها تولید کننده نوت بوک و واردکنندگان این کالا و با وجود قوانین غیر کارشناسى گمرکى، بالاخره واحد تولیدی تصمیم گرفت درخواست خود را جهت بازگرداندن تعرفه به همان میزان قبلى ارائه دهد که این درخواست با موافقت دولت روبرو شد و قرار است در کتاب تعرفه و مقررات گمرک سال ۱۳۹۷، این تغییرات اعمال شود. به علت اینکه تنها ذینفع و متولی تولید نوت بوک در کشور یک واحد تولیدی بوده هست، به همین علت درخواست کم کردن تعرفه از سوی این تولید کننده، با موافقت روبرو شده است است.

وی گفت: عدم حمایت اصولی و تخصصی از این واحد تولیدی که منجر به تعدیل نیرو می شود.

تعرفه گمركى واردات نوت بوک از ۱۵ درصد به ۵ درصد كاهش مي‌یابد

واژه های کلیدی: ایران | قطعات | واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs